ikemefuna8 ikemefuna8
  • 17-09-2019
  • Mathematics
contestada

8 oz of soda is for $2.98 or 6 oz soda for $2.79​

Respuesta :

pdaniels2002 pdaniels2002
  • 19-09-2019

Answer:8 oz for $2.98 is the best deal

Step-by-step explanation:

$2.98 ÷8 = $0.3725 per oz

$2.79 ÷ 6= $0.465 per oz

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 6P6?   A. 1
how might conditions on earth be different if solar energy could not change form
What is the difference between a storyboard and a comic strip?
why does Paine begin his argument for independence with a attack on the principle of monarchy and hereditary succession?
Identify the joint injury that occurs often form natural wear and tear. a. Dislocation b. Arthritis c. Bursitis d. Bunions
Tram leaves Piccadilly to Eccles every 9 minutes and to didsbury every 12 minutes. A tram to Eccles and a tram to didsbury both leave Piccadilly at 9am. At what
write question using the words.then, answers that are true for you. you/ last year/ were/ a student
What is necessary to convict someone of treason?
How many 100 mg tetracycline capsules can be made from 1 kg of tetracycline? (A) 10 (B) 100 (C) 1,000 (D) 10,000 (E) 100,000
What's the volume of a cylinder