BabetteXOX
BabetteXOX BabetteXOX
  • 18-09-2019
  • Mathematics
contestada

Diego bought 12 mini muffins for $4.20.
How many mini muffins could Diego buy with $3.00?

Respuesta :

snugbug07
snugbug07 snugbug07
  • 18-09-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

First divide 12 into 4.20 = 35

They are .35 cents a piece. Dive .35 by 3.00 dollars. You get approx 8.5 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

For the sequence, 1,1/4,1/9,1/16 . . . , which expression represents the nth term of the sequence? A) 1/n^2 B) 1/n+5 C) n D) 1/n
Which of these changes are planned and based on situations that are expected to arise? A. Anticipatory B. Exponential C. Strategic D. Incremental E. R
Fleas are wingless insects that undergo complete metamorphosis with four stages: egg, larva, pupa, and adult. Fleas prefer a warm, humid environment, with tempe
Suppose demand increases and supply decreases. which of the following will happen?
How does human evolution or natural selection relate to the susceptibility of disease?
These lines from the Declaration of Independence are an ex“We, therefore, the Representatives of the united States of America, in General Congress, Assembled, a
Mei wants to study whether heart rate increases more during certain exercises than during others. She designs an experiment to test the heart rates of classmate
Need 2 answer will mark as brainliest Thanks :)
Using the scientific definition of work, does moving an object a greater amount of distance always require a greater amount of work? Why or why not?
What is the difference between the "Substitution method" and the "linear combination method"?