skateyo4380 skateyo4380
  • 18-09-2019
  • Business
contestada

If 18,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold

Respuesta :

canigeloy
canigeloy canigeloy
  • 18-09-2019

Answer:

Not enough information provided

Explanation:

An amount can´t be provided as data is insufficient.

To know the total variable cost is necessary to have the cost of Materials, Direct labor and Indirect costs associated to production process.

Therefore, the variable cost per unit is the sum of them, divided by 18,000.

Answer Link

Otras preguntas

A cycling store sells two wheels bicycles and three wheels tricycles. It sells 58 cycles that had a total of 134 wheels. How many of each type of cycle did they
The two spheres above have the same center. One has a radius of 4 cm, and the other has a radius of 5 cm
Grand River Corporation reported taxable income of $500,000 in 20X3 and paid federal income taxes of $170,000. Not included in the computation was a disallowed
What does the sympathetic nervous system do
Which shows 42^2 − 28^2 being evaluated using the difference of perfect squares method? 422 − 382 = (1,764 − 1,444)(1,764 + 1,444) = 1,283,200 422 − 382 = 1,7
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. Consider the systems of equations below.
76 div 4 a)15 b) 8 c) 19 d) 0 Explain
What is the value of x?
A cylinder has a diameter of 24 inches. If its height is half its radius, what is the volume of the cylinder in cubic inches? A. 72π cu. in. B. 864π cu. in
Please help with this question!!