reyna60 reyna60
  • 19-09-2019
  • Mathematics
contestada

If rent to go charges you $30 for 300 miles what is the unit rate per 1 mile

Respuesta :

bigredguy2002
bigredguy2002 bigredguy2002
  • 19-09-2019

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

300 divided by 30 is 10

Answer Link
jajumonac jajumonac
  • 19-09-2019

Answer:

$0.1 per mile.

Step-by-step explanation:

To know the unit rate per 1 mile you only need to divide: [tex]\frac{30}{300}[/tex]

If you want you can see it as The Rule of Three:

If $30 cost 300 miles, How much will cost 1 mile?

$ 30 ---------- 300 miles.

  X  ------------     1 mile.

[tex]x = 1 mile . \frac{30}{300}[/tex]

Wich results 0.1

Answer Link

Otras preguntas

The most common interracial union occurred between Select the best answer from the choices provided. A. European indentured servants and their enslavers B. Eu
WHAT IS THE PRUDTUCT OF 7\9 AND 6 A. 1 4/9 B. 3 7\9 C. 4 2\3 D. 7 5\7
6y + 25 = 79 can you please help?
Can someone help me with this answer thank you
9*10^7 is how many times as large as 3*10^-2
Read this example: Original work – A novel about two brothers who travel across the country in order to find their lost little sister. What is one example of us
someone please help
This is the function f(x)= x2 − 4x + 6 . What is the axis of symmetry?
how to factor this expression x^3 - 4x^2 + 4x - 16
Determine the missing card value that will result in a product of -324 -6 3 -9