23jamah000 23jamah000
  • 19-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 64-ounce container of coconut milk costs 3.32. A 120-ounce container of the same milk costs 5.90

Respuesta :

Bayleywashere Bayleywashere
  • 19-09-2019

Answer: It would be cheaper to by the 120 ounce, instead of two 64 ounces.

Step-by-step explanation:

That’s because it would be $6.64, for two 64 ounces. $5.90 is cheaper than $6.64. Therefore it would be cheaper to get the 120 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Pine Lane Middle School's student council has 10 seventh graders and 8 eighth graders serving as representatives. A subcommittee containing 3 seventh graders an
Match each word on the left with its connotation on the right. owl security home wise greasy dangerous shark unhealthy
Ankali said to me, "Read the book. (indirect speech)​
Christine is a software saleswoman. Her base salary is $2300, and she makes an additional $120 for every copy of History is Fun she sells. Let P represent her t
the value of mass of a body is everywhere
p-83=129 ?????????????????????????
__________ are different from clinical psychologists in that their clients typically have adjustment problems, such as trouble making academic or vocational dec
Please help I was asigned this for how and I am stuck
Find the value of the expression 4a4 − 2b2 + 40 when a = 2 and b = 7.
2. What evidence is there that green ink is a mixture?