a4lComp8uppystechny
a4lComp8uppystechny a4lComp8uppystechny
  • 18-05-2016
  • Mathematics
contestada

Kate paid $5.31 for onions. Onions cost $0.45 per pound.

How many pounds of onions did Kate buy?

A.
118 pounds

B.
53.1 pounds

C.
11.8 pounds

D.
2.39 pounds

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2016
5.31$ divided par 0.45$ = 11.8 pounds

Which means , c) .
Answer Link

Otras preguntas

can someone pls tell me if this is correct? and also if possible, pls explain the difference between fractional and simple distillation, thank you sm <3​
GIVING OUT BRAINLIEST / 70 POINTS TO ANSWER
99% of the GMOs on the planet are ____ or ____
A proton is moving toward a stationary charged particle. Which statement correctly describes an energy change that could occur as the particles get closer?
There is no solution to the following system of equations. x < 3 y > 3 True False
The ration of men to women in a community is 25:12.If there are 240 women..(i) how many men are in the community?..(ii) What is the total number of people in th
one of the was hurt very badly during the practice match​
Please answer this question to your best ability, Fake/No answers will be reported
Complete the following sentence. (blank) is the study of the design, form, and function of objects in the real world.
The reason that the nailbed appears pink is the president of a large number of Melanocytes n the underlying dermis