lilyswift77
lilyswift77 lilyswift77
  • 20-09-2019
  • Mathematics
contestada

James charges $6.00 for 5 comic books. Find the unit rate.

Respuesta :

alisatj2006 alisatj2006
  • 20-09-2019

Answer:

$1.20 for one

Step-by-step explanation:

divide 6 by 5

Answer Link

Otras preguntas

Why would the himalayas be getting taller
why do some women use saheli pills?​
Fill in the chart with living things found in and around Pride Rock. Put them in their proper group. You must have 15 for full credit and you need an organism i
show your work.please help me!​
What is the decrease in the overall value of an asset called? A. depreciation B. deceleration C. amortization D. disinvestment
The author tries to persuade the reader to agree with his claim about the importance of ecosystems by providing facts. presenting statistics. restating his clai
Can someone please help me with this? Thank you so much!
What ordered pair describes the location of point B? Enter your answer by filling in the boxes.
Which of the following concerning the endocrine gland and aging is true? A. After puberty, sex specific chemical signals are only important if you are pregnant,
g A random sample of 100 students was taken. Eighty-five of the student in the sample experienced anxiety during the exam. We are interested in determining whet