Littlepeanut Littlepeanut
  • 20-09-2019
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit price for 50 grams. Round to the nearest cent. $19.95 for 1 kg of dried blueberries

Respuesta :

unknown908380
unknown908380 unknown908380
  • 20-09-2019
Answer: $2.50


Explanation: 50 divided by 19.95 = 2.50626566 . (You have to round to the nearest cent) which would just be $2.50 .
Answer Link

Otras preguntas

(4a-5)+(3a+6) Adding polynomials
What is the essence of philosophical ethics
if 10+3x-7x=6 what does x equal
who over threw the nobles with the support of common people
What is .725 as a fraction
What were the positive and negative effects of Egypt being imperialized by Britain.
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
What were the positive and negative effects of Egypt being imperialized by Britain.
if 10+3x-7x=6 what does x equal
who over threw the nobles with the support of common people