mahshd
mahshd mahshd
  • 20-09-2019
  • Mathematics
contestada

8 batteries cost £3.99 how much does 1 cost

Respuesta :

heavenleecintron
heavenleecintron heavenleecintron
  • 20-09-2019

Answer:

1 battery cost .49875 cents, but .50 rounded

Step-by-step explanation:

Divide 3.99 by 8 and you will get .49875

Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-09-2019

Answer:

49.9 p to the nearest tenth of a pence.

Step-by-step explanation:

One costs 3.99 / 8

= 49.9 p

Answer Link

Otras preguntas

The measure of an angle is 164°. What is the measure of its supplementary angle?
Hi guys! Here’s the question: True or false: The abscissa of an ordered pair is always positive Please answer true or false and tell me what an abscissa is I’m
Please help me aspMariah downloaded 5 games to her cell phone for $16.25. What is the unit rate for the games?​
at what stage of maturity should bodi beans be harvested
Confirm your understanding of Macbeth act 3 by writing an objective summary of the text.
Harold included an excerpt from an Internet magazine in an article he wrote for the school newspaper. However, he did not ask permission to use the excerpt or g
1.12 g of iron combines with 0.48 g of oxygen to form an oxide of iron. Calculate the simplest formula of the oxide (A, of Fe = 56, A, of O = 16). Please answer
25=35x What does x equal?
which route would you have taken to get to California from East Coast US in the California Gold Rush
what is the world highest mountain peak