2022collierthomaslak 2022collierthomaslak
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

Johnny bought 3 bags of apples that cost a total of $15 if each bag cost the same amount how much does each bag cost

Respuesta :

jasonis3nowoxm6lm
jasonis3nowoxm6lm jasonis3nowoxm6lm
  • 16-10-2019

Answer:$5

Step-by-step explanation:

$15 divided by 3 bags= $5 per bag

Answer Link

Otras preguntas

Describe how energy and matter move through the food web and carbon cycle
what U.S document states the law for how Tyler became President?
Why didn't northern bankers,merchant ,mill owners and unskilled workers want to end slavery?
What is realpolitik?
What is realpolitik?
Luisa mows lawns during the summer.  She charges $15 if she cuts the grass but charges $5 more if she also trims the grass.  Last week she trimmed 5 more yards
Certain skills and behavior patterns that normally develop during the stages of life are called.
use elimination to solve x + 4y =  -8 and x - 4y = -8
In 1787, delegates met in Philadelphia. They came from all of the 14 states except?
Which President was sent a 1,235-pound block of cheese, with a note that read: "The greatest cheese in America for the greatest man in America."