OneLoveBriBri8323 OneLoveBriBri8323
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there

Respuesta :

MaxiMachado
MaxiMachado MaxiMachado
  • 27-10-2019

Answer:

31.5 $

Step-by-step explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

Answer Link

Otras preguntas

To earn money on your investments the rate of return must be higher than the
Lines l and m are parallel. When they are cut by the two transversals below, a triangle is formed. Parallel lines l and m are intersected by lines s and t. A tr
Please help me fill in those couple blanks I’m really struggling
Why has the Supreme Court upheld laws that require advantage notice and permits for protest in public places (A) Because protest can threaten the place (B) So o
HEY GUYS...GOOD MORNING ​
a) __m=10km 25m =___km b) __m=__km__m=1.5 km Example : a) 7250m= 7km 250m = 7.250km Please help me
where is plants respiration takes place?​
Which of the following groups includes a protozoan that is transmitted sexually? A.) Chromalveolata B.) Amoebazoa C.) Excavata D.) Archaeplasteda E.) Rhizaria
can anyone please help me?
How many protons does Tin have?A. 50B. 68C. 118​