daniela7430
daniela7430 daniela7430
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

#18 Lauren spent $6.24 on 4
notebooks. If each
notebook cost the same
amount, how much was
each notebook?

Respuesta :

madisonnelson1432
madisonnelson1432 madisonnelson1432
  • 17-10-2019
$6.24 divided by 4
Each notebook was $1.56
Answer Link
Brainiac97
Brainiac97 Brainiac97
  • 17-10-2019

You have to divide the total cost ($6.24) by the total number of notebooks bought (4). Doing this will give you the cost of each notebook. Each notebook cost $1.56.

Answer Link

Otras preguntas

Find the rate of growth of the function a(x) = 19 (2.046) Enter your answer as a percent.
5(2x+6)=-4(-5 – 2x) + 3x​
what was the relationship between the united states and china at the beginning of the nixon presidency
A company had 9x10^6 dollars in sales last year explain how to find the product9x10^6
I need some help on area​
Which commander turned a group of American recruits into skilled soldiers?Marquis de LafayetteJohn HancockBaron Friedrich von SteubanHaym Salomonwill give brain
What is 9 27/80 as a decimal?
Marcie wants to enclose her yard with a fence. Her yard is in the shape of a rectangle attached to a triangle. The formula for the area of the enclosed space is
During January, its first month of operations, Knox Company accumulated the following manufacturing costs: raw materials $4000 on account, factory labor $6000 o
Fusaro Corporation uses a predetermined overhead rate base on machine-hours that it recalculates at the beginning of each year. The company has provided the fol