contestada

A customer today bought 4 pears, 2 packs of batteries
and a dessert cake. They spent £11.51 in total. A pack
of batteries costs £3.79 and the cake cost £2.25. How
much does a pear cost?

Respuesta :

Answer:

42 cents

Step-by-step explanation:

3.79 x2 + 2.25=9.83

11.51-9.83= 1.68

1.68/4=.42