simeonsimeon490 simeonsimeon490
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

If electricity costs 5 cents per kilowatt-hour, how much does it cost to run an 80-watt light bulb for 24 hours?​

Respuesta :

DChangLee44
DChangLee44 DChangLee44
  • 17-10-2019

Answer:

9.6 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A reaction requires 22.4 L of gas at STP . There are 25.0 L of gas at 101.5 kPa and 373 K. Which statement is true? Use the ideal gas law: PV = nRT where R = 8.
Mrs. Paul and Dr. Mykannen ride a tandem bike on the beach. They ride along the beach for about 455 meters. Their final velocity is 5.50 m/s. How long did they
How to solve it and what’s the answer
given that x^2+y^2=9 and xy=5, find the value of (x - y)^2. ​
Many governments around the world attempt to improve the incomes of commodity producers by taking steps to increase the commodity price in the domestic market.
george washington was the end of the beginngin of me for today for teacher project for what?
what are the steps to this?
Find the value of x such that l ⊥ m.
If 0.654 g of oxygen dissolves in 1.5 L of water at 1.65 atm, at what pressure (in atm) would you be able to dissolve 1.35 g in the same amount of water?
HELPPPPPP PLEASEEEEE ILL GIVE BRAINLIEST AND POINTSSSS (you dont need to answer them both but at least help me with one) Why has the Ugandan government pushed A