144Jews7 144Jews7
  • 18-10-2019
  • Mathematics
contestada

A certain material costs 10 cents for 2 inches of length. What will be the cost of a 2-foot stick?

Respuesta :

Esmoothy Esmoothy
  • 18-10-2019

Answer:

1.20 USD

Step-by-step explanation:

Since there are 12 inches in a foot, you can do

[tex]12 \times 2 = 24 [/tex]

And then:

[tex]24 \div 2 = 12[/tex]

to represent the 10 cents per two inches. Then, because it costs ten cents, multiply the 12 by 10:

[tex]12 \times 10 = 1.20[/tex]

1.20$.

Answer Link

Otras preguntas

Answer the questions.
The clownfish is a species of fish that lives between the stinging tentacles of sea anemones. The clownfish protects the anemone from anemone eating fish, while
Which expression represents 12 more than the product of a number and 7
Write as a sentence 294 added to q is equal to 112
Fill in the blank with the correct term or number to complete the sentence. The volume of a rectangular prism can be found by multiplying the length by the ____
Express 6.72x104 as a basic numeral.
5.00+1.00r<16.00 what is the eniquality
The changing of one rock type into another as a result of heat, pressure, and chemical reactions is sedimentation. true or false​
HELP PLZ DUE IN 10 MIN PLZ I WILL GIVE 200 point if right PLZ
write an assignment in 200 words about consciousness and aspects of consciousness and sleep and dream the assignment should include : introduction and these sta