katiegardner9174 katiegardner9174
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

Luis is bought 3 pounds of carrots for 75 cents a pound. She also bought a box of crackers. In all she spent $4.54. How much did the box of crackers cost ?

Respuesta :

ashleydecker2106
ashleydecker2106 ashleydecker2106
  • 19-10-2019

Answer:

The box of crackers costs $2.29

Step-by-step explanation:

1. you first need to find how much the carrots were in total

2. By multiplying 0.75 by 3 you will get 2.25

3. then, you will need to subtract 2.25 by 4.54 and you will get your answer as 2.29

Answer Link
amelia61546 amelia61546
  • 02-12-2020

Answer:

correct

Step-by-step explanation:

need points

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you pay $3.00 to roll a fair die with the understanding that you will get back $9.00 for rolling a 1 or a 6, nothing otherwise. What is your expected va
How much oil comes from Kuwait? What other countries provide oil?
Find the slope and the y-intercept of the graph of the linear equation. x+y = −6
Hey need some help quick
An online store sells two types of speaker docks for smartphones. The higher-priced speaker dock sells for $190 and the lower-priced speaker dock sells for $80.
If the triangles are congruent, then X=?
What type of party is the progressive party? how do you know?
at the theater one section of seats has eight rows with 12 seats in each row in the center of each of the first three rows are for broken seats that cannot be u
A math class is made up of 20 boys; the rest are girls. Eighty percent of the class is boys. How many students are in the math class?
I need help on this question