26sparedes91
26sparedes91 26sparedes91
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-liter bottle of soda costs $1.98.How much does it cost per liter

Respuesta :

hyuiljung
hyuiljung hyuiljung
  • 19-10-2019

Answer:

$0.99

Step-by-step explanation:

2 L costs $1.98

so all we have to do is divide it by 2 to find out 1 L.

$1.98 divided by 2 is $0.99.

Answer Link
mvb7075 mvb7075
  • 19-10-2019

2 L = $1.98

1L = 1.98 / 2

1l = $0.99

Answer Link

Otras preguntas

the pressure of the earth's atmosphere becomes what as you move away from earth's surface?
a student sells small and large greeting cards decorated at a craft fair. The small cards coast 3 dollars per card, and the large cards coast 5 dollars per card
Suppose that the function f ( x ) = 2x + 12 represents the cost to rent x movies amonth from an internet movie club. Makayla now has $10. How many more dollars
Can someone read my essay and say what I have to improve also tell me what I should put for my conclusion. Thank you! “Love Exists” True love is when you are co
Solve this equation for x in terms of y: 3x+2y=4
Why do you think it might be worth supporting a minor political party in the United States even if that candidate has little chance of winning?
what is 5 square root of 54
Is the federal system the best way to govern the US?
Which of the following accurately describes the white army?a) hoped to create a military dictatorshipb) wanted to redistribute landc) was headed by leon trotsky
why do humans need nitrogen to survive?