josiethewondergirl josiethewondergirl
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of bologna if each pound cost $4.89. Write a function rule using C and p as variables

Respuesta :

edeyfbr edeyfbr
  • 18-11-2019

Step-by-step explanation:

Consider the equation 4+2(5x - 8) = ax + b

Part A : for what values of a and b would the equation have infinitely many solutions?

Part B : if a = 10 and b = -4, explain how to find the number if solutions to the equation.

Read more on Brainly.com - https://brainly.com/question/13880467#readmore

Answer Link

Otras preguntas

Graph t > -3 please!​
Mcmurtry Corporation sells a product for $250 per unit. The product's current sales are 13,600 units and its break-even sales are 10,608 units. The margin of sa
Vote you brainiest but please help me
Read the excerpt from Dr. Martin Luther King's "Letter from Birmingham Jail." Frankly, I have yet to engage in a direct action campaign that was "well timed" in
Which of the following describes the terrain of the Baltic nations?
HELP ASAP!! What are the early symptoms of HIV and how do they contribute to the spread of this virus?
Brainliest!!! Please help ASAP !
The cooking club made some pies to sell during lunch to raise money for a field trip. The cafeteria helped by donating 3 pies to the club. Each pie was then cut
Which food molecules are outside of the tube
Simplify. I'm don't know how to type it so I am going to take a picture.​