Hodgenyasia Hodgenyasia
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Violet bought 4 chicken wings for $6. What was the cost of the wings in dollars per wing? Express your answer in simplest form.

Respuesta :

Thebestandbrainliest
Thebestandbrainliest Thebestandbrainliest
  • 18-11-2019

Answer:

1.5 dollars per wing

Step-by-step explanation:

To solve this we can divide.  The word 'per in math means to divide and we want to know dollars per wing so we can divide the dollars by the wings which is 6/4=1.5 So it costs 1.5 dollars per wing

I hope this helps and please don't hesitate to ask if there is anything still unclear!

Answer Link

Otras preguntas

Ronald wants to purchase land in South America and start a cattle ranch. Which location is best suited for this activity?
why do you think doctors recommend that women avoid most medications and alcohol during pregnancy
which is bigger 1 gal or 15 c
in the election of 1912 teddy roosevelts bull moose party platform was built around what he called the
Why did so many leisure activities become very popular at the end of the nineteenth century A. The newspapers began advertising leisure activities. B. People ha
How did the construction of the Erie Canal impact industrialization in the United States? It led to the opening of fully mechanized textile mills. It reduced th
an appliance manufacturer recommends keeping the freezer set at -18°C. part A. what is |-18|? part B. explain what the absolute value tells about - 18°C
why does the moons appearance change
why were the first Americans committed to personal freedom?
Graph each quadratic function Y=x to the power of 2+4x-4