jordanh8719348 jordanh8719348
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $45.84. What is the price per quart?

Respuesta :

jaidamarie2sb
jaidamarie2sb jaidamarie2sb
  • 18-11-2019

The answer is 3.82 a quart.

3 gallons balances out to 12 quarts. You divided 45.84 by 12 to get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Find the quotient of (5.2 · 106) and (8 · 10-3).
As one once said Another one
What is the measure of ABC?
what caused Mr. Melbourne's life to take a turn for the worse?
Finding angle measures given two intersecting lines
I need a fully completed (or at least for the 8th grade) khan academy account!!! Please help me!!
find the 80th term following arithmetic sequence 8,14,20,26
add as fast as possible using associative and commutative property. 782+890+218 need answer fast mark u as brainliest​
A building is acquired on January 1, at a cost of $830,000 with an estimated useful life of eight years and salvage value of $75,000. Compute depreciation expen
PLEASE HELP!!! Which equation represents this ellipse?