contestada

You can buy 5 cans for greens beans at the village market for $2.00. You can buy 10 of the same cans at Sam’s Club for $5.90. Which place is the better to buy

Respuesta :

Answer:

Village Market

Step-by-step explanation:

$2.00 / 5 = $.40 per can of greens

$5.90 / 10 = $.59 per can of greens

Village Market is the best place to buy greens than Sam's Club