curiouscat0
curiouscat0 curiouscat0
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ribbon sells for $3.75 per yard. Find the cost, in dollars, for 48 inches of ribbon.

Respuesta :

1016359
1016359 1016359
  • 18-11-2019

Answer:

4.9875

if rounding then 5 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which situation can be represent by the equation 1.50x + 3.00 = 9.00
When multiplying 0.4 times 0.3 why is the product less than each of the factors?
Suppose one night the radius of the earth doubled but its mass stayed the same. What would be an approximate new value for the free-fall acceleration at the sur
I will give brainiest to whoever answers correctly !!
What is the value of x in the equation 2.5x+ 10 = x-05? ​
1. A candy bowl in Blake's kitchen has 12 red candies, 15 blue candies, 6 green candies, 11 yellow candies and 16 orange candies. Blake randomly chooses one can
in triangle ABC, m ZA=55, m Z B=30, and a= 8. which equation should you solve to find b? PLEASE HELP IM BEING TIMED!!!!
Given: sin(A) = 5/13, pi/2 < A < pi and tan (B) = - sqrt 13, pi/2 < B < pi What is tan(A - B)? A. (5 + 12sqrt13)/(12 - 5sqrt13) B. (12 - 5sqrt13)/(
Kingdoms in___________ Asia adopted many aspects of Indian culture
whats megs point of veiw in chapter 1 a wrinle in time