steelroules steelroules
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Video express sells used tapes. Martha bought v tapes for $45. Write an algebraic expression for the average cost of each tape.

Respuesta :

ranikashyab066 ranikashyab066
  • 22-11-2019

Answer:

The average cost of each tape is [tex]\frac{45}{v}[/tex]

Step-by-step explanation:

Total number of tapes bought = v tapes

Total cost paid for v tapes  = $45

By UNITARY METHOD:

If the cost of n objects is A.

Then the unit price is [tex]\frac{\textrm{Total cost of n  objects}}{\textrm{Number of the objects}}[/tex]

Cost of v tapes = $45

⇒ Cost of 1 tape  = [tex]\frac{\textrm{Total cost of v tapes}}{\textrm{v}}[/tex]

=[tex]\frac{45}{v}[/tex]

Hence, the average cost of each tape is [tex]\frac{45}{v}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

5^3 square root of 256 x^14
By 1900, West Africa was mostly controlled by
Read the excerpt from the Declaration of Independence. For taking away our Charters, abolishing our most valuable Laws, and altering fundamentally the Forms of
Simplify each expressions
Determine if the figure has reflectional and/or rotational symmetry. Check all that apply. 1. reflectional 2. rotations 3. none
Which of the following is a solution to the inequality below t < –5 answer?
...................................................oo.ooooo
Breathless book. What were your final thoughts concerning the ending of the book? Who do you think finally ended Travis's Life?
Match the structure to the functionQuestion 2 options:6sits behind the nose, mouth, and larynx. Can be divided into 3 separate parts: nasopharynx, oropharynx, a
I have no idea what I’m doing PLEASE HELP DUE TMR!!!!!!