paris3580
paris3580 paris3580
  • 19-11-2019
  • Mathematics
contestada

6 ice cream cones cost $22.50. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

evilhallox
evilhallox evilhallox
  • 19-11-2019

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Find the Unit Rate, definition of Unit rate find the cost of 1 icecream.

Set up a ratio 6:22.50

Divide both by 6 to get 1:3.75

So 3.75x2=7

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the second structure involved in the reflex arc
Wat het gebeur wa Selling se skoktoestand veroosaak het​
Help me please. This is my last question. :( •Msm •Mhanifa ​•Nayefex
Select the correct answer. Petra is the chief executive officer of a logistics company. She reviews her company's financial statements regularly when making dec
Exact value of csc 570 degrees and tell me the lengths of the sides of the triangle
What is the surface area of a sphere with a radius of 12 units? A. 14471 units2 B. 576 units2 C. 5767 units2 D. 2887 units2
The triangle shown below has an area of 40 units. Find the missing side. 8 and 9 are both sides (help meeee)
Suppose you wanted to use the phrase “dribbling for dollars” in your research report, and you found the phrase in an interview with Donald Trump related to how
if a kid is practicing for a play and there is an auditorium of loud people that are shouting, and he screams, he hears and echo, when he screams in a quiet aud
SOMEONE PLEASE HELP ME I WILL GIVE 40 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION. Sophie passes the Frisbee As hard as she can but her pass often goes over the re