fiesty113 fiesty113
  • 20-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 2 1/2 gallons of gas cost $7.50, then how much would 1 1.2 gallons cost

Respuesta :

WeirdlyMist
WeirdlyMist WeirdlyMist
  • 20-11-2019
It would cost $33.6 Since its 3 dollars per gallon. Therefore 11.2 would cost $33.6
Answer Link

Otras preguntas

A cliff diver dives off a cliff 40 feet above water. Write an equation giving the divers height above the water after t seconds.
The Spanish and French both held claim to the Mississippi. True False
What is half of 12? And explain how u got that answer.
Which factor produced gains in union membership in the United States during the late 19th century and early 20th century? the encouragement factory owners gave
The radius of a circle measures 13 ft. What is the circumference of the circle? Use 3.14 for π, and do not round your answer. Be sure to include the correct uni
She felt sympathetic ____ all the war prisoners. What is more appropriate and why ? 1.towards 2.for 3.about 4.with
which statement is true about the solution to the two equations? (1 point) |3x - 1| + 7 = 2 and |2x + 1| + 4 = 3 -Equation 1 and equation 2 have no so
Which sentence best describes a referendum? A. A political party holds a primary to choose a candidate for legislative elections. B. Citizens vote directly on a
What is 16 3/7 - 12 2/5
Which of the following describes the Iron Curtain? the border between North and South Vietnam the border between the United States and Mexico the line dividing