awsoftball14
awsoftball14 awsoftball14
  • 20-11-2019
  • Mathematics
contestada

1.05 pounds of bologna costs $4.73

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 20-11-2019

Divide the total cost by the total amount:

4.73 / 1.05 = $4.50 per pound.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-11-2019

Answer:

$4.50 per pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

10 adjectives of novel great expectations
How do I solve quadratic equations for example,h(t) = – 0.07t2 + 0.007t + 5
Use the Law of Cosines to find the specified missing value. Approximate your answer to the nearest tenth. C=60, a=120ft, b=66ft
Identify the probability to the nearest hundredth that a point chosen randomly inside the rectangle is either in the circle or in the trapezoid.
A restaurant records the number of tables served each night, and the results have the values: minimum = 3, lowe quartile = 14, median = 23, upper quartile = 29,
write a letter to the minister of transport suggesting two ways of improving the public road transport system in the country​
Assume Pina Colada Corp. uses the periodic inventory system and has a beginning inventory balance of $5800, purchases of $65000, and sales of $112000. Pina clos
There are 27000lb of wheat to be transported, the transport company wants to know how many metric tonnes of wheat they would be transporting.
Find x. 02 3√2 04√3 02√3
Write any three characteristics of bacteria