nmartinezduarte2005
nmartinezduarte2005 nmartinezduarte2005
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $900 to run a water treatment facility machine for 4 hours. Jake spent $4500 to run the machine. For how many hours did jake run the machine?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-12-2019

900 / 4 = 225 per hour.

Divide total cost by cost per hour:

4500 / 225 = 20 hours

Answer Link

Otras preguntas

A doctor claims that the mean number of hours of sleep that seniors in high school get per night differs from the mean number of hours of sleep college seniors
how much will you have to pay back in total if you borrowed $400 from the bank for a year at 12%
Which of these resulted from the first Punic war?
A stack of 1500 bricks covers a ground area of 2.750m by 1.350m.the average mass of bricks is 3.200kg.calculate the total force on the ground
List 3 speech topics addressing questions of fact
In 2010 whenever Ama was called a 'Slay Queen' she responded with a pride. However in 2022,when she was called by the same name she got upset.(Explain why Ama's
Juan bought a sweater for $15.95 and two shirts for $9.00 each. how much did juan spend on clothes?
The following are the ages (years) of 5 people in a room: 14 , 16 , 16 , 13 , A person enters the room. The mean age of the 6 people is now 21. What is the a
50 points!!! please hurry i don't have much time on this the news always talks about different kinds of social issues such as crime, poverty, corruption, traged
What number line shows the solution set to this inequality? -2x + 9 < x − 9