ntrahan2 ntrahan2
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2 kilograms of flour is 3 kg cost $4.86 in the unit price for each package of flour is the same

Respuesta :

diegowences4 diegowences4
  • 18-12-2019

Answer:3.24

Step-by-step explanation:

Divide 4.86 by 3 then you will get 1.62 . You mutiply 1.62 times 2 to get 3.24

Answer Link

Otras preguntas

Consider the diagram of an internal feedback mechanism that the body uses to help maintain homeostasis. The internal feedback mechanism is shown. Stimuli goes t
Which represents an exterior angle of triangle abf? ∠bad ∠afe ∠cad ∠cab.
multiply the equation 5 (x^2 -1) (^ stands for power)
Read this excerpt from “The Song of Wandering Aengus” by William Butler Yeats. And when white moths were on the wing, And moth-like stars were flickering out, I
How many grams of NaH2PO4 are needed to react with 39.97 mL of 0.265 M NaOH? NaH2PO4(s) + 2 NaOH(aq) Na3PO4(aq) + 2 H2O(l)
help me solve the question please. theres a attachment below.
In part one of "Cruel Tribute,” how do King Aegeus’s actions affect the advancement of the plot?
Calculate the number ofntotal of atoms in 25.3g sample of propane C3H8
it is not good to burn agricultural waste ​
which inequality is represented by this graph?