theresa00huynh theresa00huynh
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

2Stroke
2Stroke 2Stroke
  • 18-12-2019
Each tube costs $2.25
24.95-6.95=18
18/8=2.25
Answer Link

Otras preguntas

The alchemist says, "...all you have to do is contemplate a single grain of sand, and you will see in it all the marvels of creation." This line relates most cl
Find F Write your answer in simplest radical form.
find the lateral area of the cone. radius 32 height 25
Please Help! Will Give Brainlest! Locks in an Hour! Which common trigonometric value is undefined?
Abrupt changes in water temperatures associated with power plant water usage, can cause in aquatic organisms. A. thermal shock B. halocline C. hypoplexia D. ane
Which tables represent functions that are not linear?
Suppose you are the manager of a company and must decide whether to outsource your Human Resources department. Based on the information above, please outline a
Select the correct answer from the drop-down menu. A story's setting can help to advance the plot by Reset
Out of all the shoes I have these are my favorite or favorites. ?
What is the voltage in a cirucit with a current of 3.0 amps and a resistance of 2.0 Ohms?