Sohnajobe10
Sohnajobe10 Sohnajobe10
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

If cookies sell $1 and oranges for 75 cents,how many of each were sold for a total of $8.25

Respuesta :

Ellen67 Ellen67
  • 18-12-2019

Answer:

There are multiple solutions:

3 oranges, 6 cookies

8 oranges, 3 cookies

11 oranges, 0 cookies

Step-by-step explanation:

There are multiple solutions.

For the decimal 0.25, we know that either 3, 7 or 11 oranges were sold.

If 11 oranges were sold, they cost 0.75*11=8.25 dollars, and thus no cookies were sold.

If 8 oranges were sold, they cost 0.75*8=5.25 dollars, and thus 8.25-5.25=3 cookies were sold.

If 3 oranges were sold, they cost 0.75*3=2.25 dollars, and thus 8.25-2.25=6 cookies were sold.

Answer Link

Otras preguntas

Would you like to live in world without books? Why? Or why not?
Determine two themes common to both "Babysitting" and "Tom Sawyer." Competition is an effective way to motivate people to do a job. Finding a solution to a prob
Graph the line with the equation y = -5x + 2.
Alshorouk Inc. is a small but growing company and is currently looking for to add a new site to its existing one. The factors for three locations are stated in
For which group of people was the colony of Georgia founded? 1.Catholics2.Puritans3. Debtors 4.Quakerss *will mark brainliest
I am getting bored .Is there any one???​
Calculate the number of atoms in 2.5 moles of Si.
I WILL GIVE 20 POINTS TO WHOEVER HELPS
what is the path taken by the planets to go round the sun called?​
The sharper the sound is the smaller the frequency of a vibrating body true or false​