thatsaucethoo thatsaucethoo
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 19-12-2019

Answer:

43 - 3 = 40 / 8 = 5.00 per candy bar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Margarita / menos / ser / Julieta y Mateo / que / alto
A particle vibrates in Simple Harmonic Motion with amplitude. What will be its displacement in one time-period? A 2A 4A 0
Margarita / menos / ser / Julieta y Mateo / que / alto
Use a transformation to solve the equation. h/-6 =1.2 a. h = –7.2 b. h = –0.2 c. h = 0.2 d. h = 7.2
The Sino-japanese war exposed military weakness in? A)China B)Japan C)Korea D)Russia
What does it mean to be “in the red?” a. You have more credits than debits. b. You have more debits than credits. c. You cannot find your financial records.
A hexagonal prism has _________ lateral faces. a. 8 b. 7 c. 6 d. 2
what can happen if you change a patients address in the system without her permission
What is the primary reason to have three branches of government?
what is 3 divided by 248