I'm at a store there are two types of ketchup.The first ketchup is 32 oz and costs $3.29 the second ketchup is 24 oz and costs $2.59 .Which one do i buy.

Respuesta :

Answer:

The first one. It costs less.

Step-by-step explanation:

Divide 3.29 by 32, then divide 2.59 by 24. Then round the two answers. The first one should cost less.