JSsanz17
JSsanz17 JSsanz17
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

Jane buys candy that cost $8 per pound. She will spend more than $48 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?

Respuesta :

glnstw glnstw
  • 17-01-2020

Answer:6

Step-by-step explanation:

Answer Link
maria9495 maria9495
  • 17-01-2020

Answer:

6 lbs

8$ a lb times 8 lbs is $48.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following laboratory procedures best illustrates the law of conservation of mass? Recording the rise in water level when a 25 g piece of wood is p
According to the graph above , the population gap between the Unite States and
40 is 20% of x. If x is 80% of y, then what is the sum of x and y?
(x−7)2−25=0 smaller x = larger x =
examples of real life of the following conflicts; Person vs nature Person vs society Person vs supernatural
what is the density of an object with the density of 3 when cut in half?
Two 120 Ω resistors are connected in parallel across a supply voltage of 10 VDC. What's the current in this circuit?
From the Start screen (on Excel), you can a) sccess recently saved documents b) access recently opened Excel workbooks c) create a document from a template, d)
-3c = 36 Show work please
The witch casts a __ speel