sherricanunn sherricanunn
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of strawberries cost $3.60.How much would you pay for 45 pounds of strawberries?

Respuesta :

kartoziam05 kartoziam05
  • 17-01-2020
3.60/2=1.80 1.80 is cost of 1 pound of strawberries 1.80*45=81 45 pounds of strawberries will cost $81
Answer Link
vardanyanmadlena vardanyanmadlena
  • 17-01-2020

Answer:81

Step-by-step explanation:

3.60/2= 1.8

1.8x45=81

Answer Link

Otras preguntas

if H. C. F of n and a known number x is given, how to find n?​
Why did Europeans criticize the lower clergies and bishops in the years before the Protestant Reformation?
6. A household spend 120 on purchase of a commodity when it price is 6 per unit. When the rises to 10 per unit his total expenditure on this commodity becomes 1
Question 1 of 10 Which step happens first after a switch receives a message that includes a MAC address? OA. The switch receives a reply from the message's rece
write a short story entitled"had l know is always at last​
Explain why the premises are true or false in the given syllogism. Do not discuss a conclusion. Do not put the argument in standard logical form
The car will use how much gallons of gas to travel 1,155 miles
which length is 25 m longer than its width. Knowing that the length is 9/4 of it's width. Find area of the rectangle
pls help factorize 27x-81y+7x²-12xy​
B. Redactează un text de minim 150 cuvinte in care sa argumentezi dacă întâlnirea cu o personalitate (istorică,socială,culturala) produce sau nu emoție, raportâ