zoey1011
zoey1011 zoey1011
  • 19-06-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of gummy bears costs $2.20. How much does 1.6 pounds cost?

Respuesta :

goo3
goo3 goo3
  • 19-06-2016
$2.20 * 1.6 is equal to $3.52
Answer Link
nostalgicmidsummerdr
nostalgicmidsummerdr nostalgicmidsummerdr
  • 19-06-2016
$3.53 because 0.1 of $2.20 is $0.22 so you multiply it by 6 to get 0.6 of the equation which is $1.32 and you add it to the 1.0 which is $2.20 and you got your answer
Answer Link

Otras preguntas

How are telophase and cytokinesis similar?
What is the difference between parliamentary and presidential government
What causes the DNA fragments to move within the gel?
Help solve: 4n²-17=19 (With steps!!)
128.09 to the nearest tenth
Amanda used 45 ounces of sugar to make 75 cupcakes. How many ounces of sugar will be used to make 255 cupcakes?
The diagram represents the movement of a train from left to right, with velocity v. Which statement is true? A) The train is speeding up. B) The train is slowi
How does the Federal Reserve stabilize and safeguard the nation’s economy? (Select all that apply.) It distributes currency and oversees fiscal conditions. It
state two functions of a pollen tube...​
4. At the conclusion of Frankenstein, Robert Walton has an encounter with the monster, who arrives after Victor Frankenstein has died. Perhaps surprisingly, the