Consider the following exam question and student solution. Determine whether the solution is correct. If it is not​ correct, write a note to the student explaining why it is wrong and give a correct solution.

Exam​ question: You can buy a 32
​-pound
bag of flour for ​$9

or you can buy a​ 1-pound bag for  ​$0.45
.
Compare the per pound cost for the large and small bags.

Student​ solution: The large bag price is 32
divided by ​$9equals​$3.56
per​ pound, which is much more than the 45 cents

per pound price of the small bag.