bwelsh812 bwelsh812
  • 18-01-2020
  • Mathematics
contestada

Camille had $18.90 to spend on groceries. After buying 10 grapefruits, she had $3.90 left. Of each grapefruit costs the same amount, what is the price of one grapefruit.

Respuesta :

masterdestroyer27
masterdestroyer27 masterdestroyer27
  • 18-01-2020

Answer: $1.5

Step-by-step explanation:

subtract 3.9 from 18.9

you get 15, divide by 10

=1.5

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular parking lot at the megamall is 7/10 mile long and 1/4 mile wide. How much fencing is needed to enclose the lot?
If an ice cube melts at 0oC but water also freezes at 0oC, what is the difference between melting and freezing in terms of (a) the energy involved in the phase
The value of deadweight loss for a perfect price discriminator is _____ an imperfect price discriminator.
Why did small states like the new jersey plan?
Which one of these newspaper articles would you be most likely to read if you were interested in the positions that politicians are taking on creating new jobs?
Registration is a must for sole proprietorships. a. True b. False
The narrator's of a cub pilot and no gumption are alike. Which is a similarity that the two share
I can't do this and it's URGENT pls help
wich expression can be written as 9x(12+7)
can someone help with my homework please?