theyenvynevaeh theyenvynevaeh
  • 19-01-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 16 inches of wire costs 48 cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 27 cents?​

Respuesta :

lihiniad
lihiniad lihiniad
  • 19-01-2020

Answer:

it's 81 cents

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{48}{16 } = 3 \\ \times 27 = 81cents[/tex]

Answer Link
convers3529c
convers3529c convers3529c
  • 19-01-2020

Answer:

9 inches of wire

Step-by-step explanation:

Get the wire to its unit rate so what it costs for one inch.     48 divided by 16=3

so it costs 3 cents per inch.

Then divide 27 by 3 because you know each inch will be 3 cents to get 9

so you can get 9 inches of wire for 27 cents.

48 divided by 16=3

27 divided by 3=9

Answer Link

Otras preguntas

Can I please get help with this math problem?
Brennan measured a boarding school and made a scale drawing. A building at the school is 21 centimeters long in the drawing. The actual building is 147 meters l
Unit 6. 2) Please help. What is the probability that a student is absent given that today is Monday? Enter your answer as a fraction in simplest form, formatted
Was the space age successful? Why or why not?
Factor the Polynomial: 51c^3-34c
Subtract the following numbers and simplify. 5/9 - 2/9
What’s the answer to this
1 Alicia went to the local farmer's market to buy some fresh produce. She bought carrots for 35% off the original price of $7.40. How much did she save?
PLEASE HELP I need an explanation please if not thanks anyway
Calculate the probability for the following situation, then select the correct answer: You are tossing a coin, then rolling a die, then drawing a card from a de