tyqueshas48 tyqueshas48
  • 20-01-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of shampoo if a 15ounce bottle cost $2.79?

Respuesta :

finlaymack
finlaymack finlaymack
  • 20-01-2020
It’s 0.19 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Define and give example of nature monopolies explain why they are allowed to exist in our free market system?
California Milk Advisory Board has been running national advertising on television. The ad features "happy cows" and carries the tagline "Great cheese comes fro
In the context of personality disorders, who among the following is most likely to show an excessive attachment to moral codes and is excessively orderly in dai
In 2018, management discovered that Dual Production had debited expense for the full cost of an asset purchased on January 1, 2015, at a cost of $36 million wit
Point B lies between the points A and C. If AC=7x+11, AB=2x+29, and CB=4x+3, what is the length of segment CB?
1 cubic centimeter is equivalent to...
When an onion cell is stained with iodine, which organelle becomes more visible under the compound light microscope? 1 mitochondrion 2 lysosome 3 ribosome 4 nuc
What is the stage called when the cell mass forms a hollow cavity
How many moles of co are contained in a 5.00 l tank at 155°c and 2.80 atm?
What was 'feudalism' and what were some of its strengths and weaknesses? Answer in a short paragraph