chloecruz29 chloecruz29
  • 20-01-2020
  • Mathematics
contestada

Bill had $21 to spend on four avocados.
After buying them he had $13. How
much did each avocado cost?

Respuesta :

x111flowers
x111flowers x111flowers
  • 20-01-2020
Altogether :

21 - 13 = 8

For one avocado :


8/4 = 2

For one avocado it costs $2
Answer Link
alexisritter13
alexisritter13 alexisritter13
  • 20-01-2020
each avocado costs $2.

21-4x=13
-4x=-8
x=2
Answer Link

Otras preguntas

The atomic mass of an element is 32.07 u and its atomic number is 16. The number of protons contained in the nucleus of an atom of this element is (A) 16 (B)
Which of the following is equivalent to (4x²)³ ? A. 64x⁸ B. 12x⁵ C. 12x⁶ D. 4x⁵ E. 4x⁶ Can someone explain this one for me?
how many points are shared by two perpendicular lines? but two parallel lines?
What expression has the value of 0.032 ?A. 3.2 ×10²B. 3.2 ×10²C. 3.2 ×10³D. 3.2 ×10³
A pole that is 3.4m tall casts a shadow that is 1.03m long. At the same time, a nearby building casts a shadow that is 41.5mlong. How tall is the building?
why is Jerusalem important to Muslims
What expression has the value of 0.032 ?A. 3.2 ×10²B. 3.2 ×10²C. 3.2 ×10³D. 3.2 ×10³
Mamma McGurkin is planning Thanksgiving dinner. The number of pounds of turkey she will buy depends on the number of people she invites to dinner. # of people i
What expression has the value of 0.032 ?A. 3.2 ×10²B. 3.2 ×10²C. 3.2 ×10³D. 3.2 ×10³
What is the simplest form of 27/42?    a.27/42  d.9/14   b.1 15/27  e.13/21   c.2/3