dorothylankford4292 dorothylankford4292
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

Gum balls cost $3.48 a pound. Nick scoops a few gum balls into his bag. When he weighs it, it says he scooped 0.76 pounds. About how much would it cost?

Respuesta :

ryanapp50 ryanapp50
  • 21-01-2020
~$2.64 this is found by multiplying the two values you have been given
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a multimovement instrumental work? A. Oratorio B. Cantata C. Opera D. Sonata
Energy is a fundamental component in an ecosystem and is contributed by the primary producers. how can light energy, in turn, support the consumers of an ecosys
What is the recursive formula for the sequence 4, 16, 36, 64, 100...?
Write the ratio 6ft to 4 yd as a fraction in simplest form
For art class you have constructed a model of your family's car. If your model is 4 inches high and your car is five feet hight. What scale factor did you use S
Differences between smaller and larger scale?
need help fast thanks!
Please help me ASAP thanks so much! 30. Lee el párrafo y escoge la respuesta correcta. Read the sentence and choose the correct response. Afuera de la ciudad, l
Read the sentence and write the command form of the verb in parenthesis. You may copy and paste the accented and special characters from this list if needed: Á,
Which of the formed elements of the blood determines ABO blood types? A. White blood cells B. Red blood cells C. Antibodies D. Plasma I know that the an