JashanSidhu JashanSidhu
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

0.5 kg of pecans cost $7.75

What is the unit rate?

Respuesta :

Lost03 Lost03
  • 21-01-2020

I have not seen unit rate in a while, but I believe it means 1 unit. Therefore it is looking for the price of 1kg of pecans. Since 1÷0.5 = 2, the price of 1 kilogram of pecans is 7.75×2=$15.50

Answer Link
nickpanda44
nickpanda44 nickpanda44
  • 21-01-2020
The unit rate means 1 unit of the current placeholder. In this situation, it is kilograms. To find the unit rate, you would multiple 7.75 by 2, giving you the answer of 15.5.
Answer Link

Otras preguntas

If the diploid number in a liver cell is 52, how many chromosomes are there is the egg of this organism?
james says that 5/5 is greater than 9/10 is he correct please explain so that it is not confusing
6 sentences say your chores in German
What is a snow burst?
Which cylinders with base area B and height h have equal volumes? B = 18 ft2, h = 4.5 ft B = 9 ft2, h = 11 ft B = 4.5 ft2, h = 22 ft
What is 1/3 of $15.00
Is the Sahara is made up entirely of sand?
Which of the following is characteristic of an epic hero? A. An epic hero must have at least one parent that is a god. An epic hero must have no human frailties
What does "vincit qui se vincit" mean? I know its in latin, but all i can piece together is "conquer yourself". So what does it really mean and can you explain
Adult tickets for a play cost $12.00, and children’s tickets cost $5.00. For one performance, 460 tickets were sold. Receipts for the performance were $3665.