adyfrates
adyfrates adyfrates
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

Sophie bought 23 cans of cat food for x dollars. Write an expression to show the cost of one can of cat food.

Respuesta :

boo877
boo877 boo877
  • 21-01-2020
The correct answer is: X Divided by 23
Answer Link
jrrascal399
jrrascal399 jrrascal399
  • 21-01-2020

Answer:

do X/23 and you'll get the answer

Step-by-step explanation:

it costs X dollars for 23 cans of cat food so you'd want to divide X by 23 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is 3.4 as a fraction
How do you simplify 9*499 using the distributive property?
What message might these frequent and violent changes leadership have sent to people living outside Roman Empire
what is an antonym for textual evidence?
How do you round 85,000 to the nearest ten thousand
What is in simplest form? : 2/9+4/9
How does the product 110 times n compare to the product 11 times n?
Traveling at 55 miles per hour, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 310 miles from Boston to Syracuse? A. 6 B. 338 C.
could you please decrease 42kg by 3%
All of these are found in a command economy EXCEPT A) minimum wage. B) environmental controls. Eliminate C) ownership of corporate stock. D) government regul