tauneerock25 tauneerock25
  • 17-02-2020
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as unit rate?

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 17-02-2020

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

Unit rate is rate per gallon

$15/10gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Dan became furious when the waitress made a mistake on his bill. he accused her of trying to rip him off even though she tried to apologize for her mistake. whe
I need help finding x but mainly on how to do the problem, been a while.
A solution made by dissolving 9.81 g of a nonvolatile nonelectrolyte in 90.0 g of water boiled at 100.37degree C at 760 mm Hg. What is the approximate molecular
Assuming the downward direction to be positive, the acceleration of gravity is about 10 m/s . This means that A) the distance of a falling body increases by 1
Please Help! 25 Points!
One of the main inspirations of the French Revolution was A.the meeting of the Congress of Vienna. B.the detest of Emperor Napoleon Bonaparte. C.the Revolutiona
A box contains 4 red and 5 green marbles. if 6 marbles are drawn without replacement, what is the expected number of red marbles?
Hi how expressions are equivalent to the one below? Check all that apply.
Which of the following is the correctchronological order of art periods?        A. Mannerism, baroque, rococo, neoclassicism   B. Neoclassicism, baroque, manner
Which three organ systems interact to obtain, process, and transport oxygen and nutrients to all of the body's cells?