sunj046 sunj046
  • 18-02-2020
  • Mathematics
contestada

If eight apples cost the same as four bananas, and two bananas cost the same as three cucumbers, how many cucumbers can Tyler buy for the price of 16 apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-02-2020

Answer:6

Step-by-step explanation:because every 8 apples =3 cucumbers so 8 times 2 =16 so 3 times 2 =6

Answer Link
sfsoccergirl06
sfsoccergirl06 sfsoccergirl06
  • 18-02-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

_____________ are visual methods of clarifying ideas and illustrating the message.
what challenges do farmers face in Mexico's countryside?
Use the distributive property to rewrite the expression and solve. 9 x 72 = 9 ----- + 9 x 2 = ------
120 is what percent of 360 ?
Blood carrying carbon dioxide is sent from the heart to the lungs from the
State how matter moves through the biosphere. State how energy moves through the biosphere. Explain each statement using examples to illustrate your explanatio
The sale price of an item is $160 after a 20% discount. What is the original price of the item?
how does air resistance affect the velocity of a falling object
Why were most Texans in favor of annexation
what is 1 minus 5/6 ?