cjefferson18
cjefferson18 cjefferson18
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

4 tomatoes cost $3.40. What is the unit rate?

Respuesta :

lucybraudis
lucybraudis lucybraudis
  • 19-02-2020
0.85 cents. Just divide 3.40 by 4 to find the unit price.
Answer Link
jazlynjacinto
jazlynjacinto jazlynjacinto
  • 19-02-2020

Answer:$.0.85¢ per tomato

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ITS DUE TMR
which two ratios form a proportion A 1:2 and 4:2 b 1:2 6:3 c2:1 2:4 d 2:1 and 6 :3
Gomen'nasai okay for wasting points on something useless and wasting your time
Which section had the most slaves?
PLEASE HELP, 6TH GRADE MATH a chemist is raising the temperature of a liquid the temperature is now 8.4 degrees celsius and is increasing by 1.6 degrees celsius
Part A Which expression is NOT equivalent to 2.89 × 0.6?
Describe why the Church did not like the Scientific Revolution.
help⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️⁉️​
Unit 4 Mid Unit Assessment 2. 1. A scale drawing of a picture frame is 6 inches long and 4 inches wide. If the scale is 1 inch: 3.5 feet, what is the length and
An object accelerates 3.0 m/s2 when a force of 6.0 N is applied to it. What is the mass of the object?