ddkvanbrunt ddkvanbrunt
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

Land in a development is selling for $60,000 per acre. If Jack purchase 1 ¾ acres, how much will he pay?

Respuesta :

sunmathisynergy sunmathisynergy
  • 24-02-2020

Answer:

The total cost is calculated to be $105,000.

Step-by-step explanation:

Here,

The cost of per acre land= $60,000

Jack is willing to purchase= 1 ¾acres = [tex]\frac{4*1+3}{4} =\frac{7}{4}=1.75[/tex] acres

Then,

By unitary method,

The cost of one acre land is $60,000 .

The cost of 1.75 acres is    = $[tex]1.75*60,000[/tex]

The total cost of land is =$105,000.

So, Jack has to pay $105,000 to purchase 1.75 acres of land.

Answer Link

Otras preguntas

1. A cafeteria offered two types of milk, regular or chocolate. If they sold 66 cartons total and 18 of them were regular flavor, what is the ration of chocolat
What is 125 divided by 5? How do we do it in friendly parts
Which thirteenth century invaders brutally conquered large parts of Russia? A. Byzantines B. Boyars C. Slavs D. Mongol Tartars
What is an explanatory myth
How is loess different from sand?
is 6.52 greater than 6.520
Is the DNA replicated after meiosis I ?
My 1st question is :Why don't you hear echoes in a forest ?? My 2nd question is :In which material would sound waves probably travel the fastest?A.cotton B.milk
Would you expect to see more biodiversity in a phyla or among members of a class?
Thick is to thin as drab is to what?