rial
rial rial
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

Jordan paid $6.00 for 8 apples. How much did he pay per apple?​

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 19-02-2020

Answer:

Cost per Apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Step 1:  Divide cost by the apples

$6.00 / 8 = x

$0.75 = x

Cost per Apple is $0.75

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-02-2020

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

Just divide $8.00 by $6.00

Answer Link

Otras preguntas

On January 1, 2018, Maywood Hydraulics leased drilling equipment from Aqua Leasing for a four-year period ending December 31, 2021, at which time possession of
After the Glorious Revolution, the British relaxed the rules regulating trade for the American colonies. Why did they do this? a. The British hoped the colonies
Limiting Factors that are Density Dependent are affected by the size of the population True or False​
Rules that set a minimum standard for the construction.
What is the area of the figure?
who documented the twelve vile vortices?
1.(09.05 Pizza delivery times at Pizza Time are normally distributed with a mean time of 27 minutes and a standard deviation of 3 minutes. Approximately what pe
Peyton pays $39.90 for 3.8 pounds of trail mix. What is the price per pound of trail mix?
in each instance record the GDP adjusted for PPP
In your own words explain why plants are so important to society.