DragonFireFierce DragonFireFierce
  • 21-02-2020
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper per ounce? 12.5 ounces
sugar for $3.50 or 3 ounces for $1.20?​

Respuesta :

alexaapplebury1 alexaapplebury1
  • 21-02-2020

Answer:

12.5 ounces of sugar for $3.50

Step-by-step explanation:

1. Find the price per ounce for each scenario.

         3.50/12.5=0.28

         1.20/3=0.4

2. Compare the prices and see what is lower

         0.28 is less than 0.4

3. Get answer: 12.5 ounces of sugar for $3.50 is cheaper per ounce

Answer Link

Otras preguntas

A ten mile area of tree is removed from the tropical rainforest how will this affect the amount of water and the amount of oxygen in the area
five more than the product of a number and 2 equals 8​
How did lady Seymour treat Isabel differently than madam lockton
Find the missing number so that the equation has no solutions. ____x+3=5x+19
The cell division process that allows two different organisms to contribute DNA to an offspring is known as o Osmosis. Mitosis. Meiosis. RNA
42/19 as a decimal rounded to the nearest 10th
||x−3|−2|≤1 solve the inequality.
How popular is hydroelectric
Which phrase can replace the underlined adjective clause in the following sentence? Is the any chemical "which can be used to clean that stain from the carpet?
Who wins the bohemian phase?