ireeglvcks
ireeglvcks ireeglvcks
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Ann buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Ann pay

Respuesta :

Kgor18 Kgor18
  • 16-03-2020

Answer:

Since it is 6 dollars per pound, his total cost c is 6 times p...thus

c = 6p

Hope this helps and hopefully I can get brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Inca Empire defeated? Choose all answers that are correct. a. The Inca learned from the Aztecs’ mistakes and killed every Spaniard they encountered
Which statement best summarizes the purpose of Article IV of the Constitution? Article IV outlines the powers given to state governments. Article IV outlines th
Margarita / menos / ser / Julieta y Mateo / que / alto
Factor the following trinomial, if possible 4x^2 + 4x - 3
Which equation is the inverse of y = 7x2 – 10?
In order for work to take place the energy present must be related to the movement of the object. a. the force applied must be a balanced force resulting in mo
julius caesar is an important figure in roaman history because he
what did perestroika aim do
Select the correct summary statement that is also formatted correctly. Nestor is trying to prevent an argument when he says, ”Let kings be just, and sovereign p
Anthony, who has read thousands of books, gave a thorough presentation on the history of various genres. What is the adjective clause in this sentence?